Kas jāzina, ja vēlies mācīties dejot baletu

Baleta pedagoģes, horeogrāfes Tatjanas Pavļeņinas atbildes uz biežāk uzdotajiem jautājumiem par baleta apguvi.

Kādā vecumā var sākt stāvēt uz puantēm?


Vecumam nav nozīmes, svarīgi, lai būtu atbilstoši sagatavotas kājas – īpaši potītes, pēdas, ceļi. Kāju sagatavošana ir ilgstošs un grūts darbs. Diemžēl, ne visām meitenēm ir lemts stāvēt uz puantēm. Ja pieaugušā vecumā meitene gribēs dejot uz puantēm un kājas struktūra nav pietiekoši labi trenēta, nostāties taisni uz puantes „purniņa” nevarēs. Pirms uzvilkt puantes ir ilgstoši jāgatavojas.

Jāuzsver, ka nekādā gadījumā nedrīkst pašrocīgi trenēties staigāt uz puantēm mājās. Parasti to dara ar nepareizi salocītiem ceļiem un nepareizi stāvot uz „purniņa” centra – tās ir lielas kļūdas, ko pats nevar zināt un ievērot.
Puantes ir ļoti specifisks apavs un tās pirms lietošanas ir īpaši jāsagatavo, ko zina un var parādīt tikai pedagogs. Nepietiek tikai nopirkt puantes baletveikalā, piešūt lentītes, vilkt kājās un aiziet. Puantes pielāgo katra dejotāja individuālajām vajadzībām, pēdas formai un citiem parametriem – tām jāder kā cimdiņam.

Ar ko atšķiras klasiskā deja – balets no sarīkojumu dejām vai citiem deju veidiem?

Klasiskais balets ir visu pamatu pamats. Nevienam citam deju veidam balets nevar kaitēt. Ja cilvēks zina baleta pamatus, tad var droši nodarboties ar jebkuru citu deju veidu vai stilu.

Vai puantēs tiek likti korķi?

Nē, nav. Puantes „purniņu” veido daudzās kārtās līmēts speciāls materiāls, ko veido atbilstošā formā. Šie baleta apavi top ilgi un sarežģīti, tos nevar tā vienkārši izgatavot.
Youtube.com vietnē var atrast daudzus video par to, kā top puantes. Ļoti interesanti.

Cik ilgi jāmācās, lai varētu dejot uz LNO skatuves?

Ja mēs runājam par solistiem, tad to paredzēt nav iespējams – viss atkarīgs no paša dejotāja un, kā saka, no dažādiem dzīves pavērsieniem. Ja ir gribēšana, var panākt visu. Ir daudz jāmācās un jāturpina to darīt visu laiku, kamēr vēlas dejot. Vispirms tā ir Rīgas Horeogrāfijas vidusskola (RHV). Baleta studijas ir tikai vaļasprieks, īstās mācības notiek tikai un vienīgi RHV. Mācības tur notiek 8 gadus un pēc tam visu mūžu jāturpina trenēties un mācīties. Jo biežāk un regulārāk, jo labāk.

Vai četrus gadus vecam bērnam balets nav fiziski par grūtu?

Katram vecumam ir jābūt piemērotai apmācību programmai. Nedrīkst mazam, nesagatavotam bērnam likt pildīt fiziski un slodzes ziņā sarežģītus un grūtus uzdevumus. Viss notiek pakāpeniski – ar atbilstošiem vingrinājumiem tiek sagatavotas kājiņas, muguriņa. Tas ir arī noderīgi vispārējai bērna fiziskajai attīstībai.

Vai četrus gadus veci bērni jau izpilda vingrinājumus pie stangas?


Nē! Darbošanās pie stangas nav paredzēta tik maziem bērniem. Pie stangas sāk stāvēt vidēji no 10 gadiem. Pleciem un rokām, turoties pie stangas, jābūt noteiktā līmenī, nedaudz augstāk virs nabas. Mazam bērnam ir grūti turēties pie stangas.

Līdz kādam vecumam balerīnas dejo uz skatuves?

Tas atkarīgs no daudziem faktoriem. Ir, kas dejo vairāk gadus, ir, kas mazāk. Ir balerīnas, kas dejo uz skatuves arī vēl pēc 40 un 50 gadu vecuma sasniegšanas. Bet vai tas ir vajadzīgs? Balets – tā ir māksla jauniem cilvēkiem, skatuve prasa skaistas sejas, skaistu augumu. Pašiem solistiem jāsaprot, kad pienācis īstais laiks atstāt skatuvi un pievērsties kaut kam citam.

Kādam jābūt balerīnas svaram un vai tiesa, ka balerīnas dzīvo uz stingrām diētām?

Esmu kategoriski pret dažādām diētām bērnu vecumā. Protams, ja meitene pārāk aizraujas ar dažādiem saldumiem un treknām lietām, to vecākiem būtu jāpakontrolē, jo tas nav veselīgi jebkurā gadījumā.
Tas tiesa, ka balerīnām pastāv svara ierobežojumi. Pirmkārt, pašai dejotājai būs fiziski vieglāk – jo lielāks svars, jo dejot grūtāk un smagāk. Otrkārt, jādomā arī par partneri, lai viņam nebūtu liels svars jācilā.
Tai pat laikā – ja ir intensīvi treniņi un, dejots tiek ar 100% atdevi, nekādas diētas nav vajadzīgas. Visu lieko vienkārši nodejo nost.

Kā pareizi jāsien baletčībiņu lentītes?


Tās jāsien pareizi, jo lentītes nav paredzētas skaistumam. Čībiņu lentīšu uzdevums ir pareizi noturēt čībiņu uz pēdas. Nevar sasiet krusteniski līdz celim vai pretēji – sasiet kā nebūt ap potīti. Visas „astītes” ir pareizi jānoslēpj un tā, lai sasietais mezgliņš netraucē. Pareizo lentīšu siešanas veidu parādīs pedagogs.

Vai lielās meitenes nodarbībās dejo ar „pačkām”?


Meitenes nodarbībās nedejo ar „pačkām”. Iesildoties baletdejotāji izmanto dažādas siltas drēbes, kas palīdz iesildīt ķermeni. Pēc tam treniņi notiek ķermenim pieguļošos treniņtērpos, lai varētu novērtēt stāju, kā ievilkts vēders, kā turas lāpstiņas utt. Speciālu treniņiem paredzētu „pačku” velk tikai tad, kad nepieciešams pierast pie tērpa, lai sajustu, kā būs dejot šādā tērpā uz skatuves.

Tatjanas Pavļeņinas kontakti:
Mob. tālr. 29840648
e-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.

Joomla SEO by MijoSEF
Loading...
Loading...
Top.LV 
eXTReMe Tracker