Kā noķertās zivis ilgāk saglabāt svaigas

Zivis ir veselīgs produkts ar maigu gaļu, kas siltā laikā diemžēl ātri bojājas. Par zivs svaiguma un lielisko īpašību jāsāk rūpēties tūlīt pēc zivs izvilkšanas no ūdens.


Ja makšķerēt esiet devies ar automašīnu, tad zivis lieciet veiklā nopirktajā aukstuma kastē, kurā vēsumu uzturēs akumulatora enerģija. Transportējot lomu, garākā ceļā mašīnas kondicionieris vai klimata kontrole uzturēs tādu temperatūru, ka pat trīs, četras ceļā pavadītās stundas zivīm neko nekaitēs.

Taču, ja šie aukstuma nodrošinātāji un svaiguma uzturētāji nav pieejami, tad jācenšas zivis pēc iespējas ilgāk saglabāt dzīvas. Tas jādara nekavējoties uzreiz pēc spuraino izvilkšanas no ūdens. Centieties zivi netraumēt, saudzīgi noņemiet to no āķa un uzmanīgi ielieciet to šim nolūkam speciāli paredzētajā tīkliņā. Makšķerlietu veikalos nopērkami dažādu materiālu un izmēru “dārziņi”, jo tie ir garāki un plašāki, jo zivīm būs mazāks stress, piekļūs lielāks skābekļa daudzums un tās ilgāk dzīvos.

Ilgāk nebrīvē un ierobežotā platībā izturēs karpas, karūsas, līņi, sami, zuši. Ātrāk iemigs zandarti, līdakas, asari, plauži, raudas un ruduļi. Šīs zivis ātrāk kļūs stīvas, taču tas nenozīmē, ka tās nav lietojamas uzturā.

Ja nav iespējams zivis uzturēt dzīvas, tās pēc iespējas ātrāk jānonāvē. Lai iegūtu tīru, patīkama izskata un garšas gaļu, tikko noķertai zivij notecina asinis. To izdara no apakšas paplešot žaunu vākus un pārgriežot šaurāko vietu ķermeņa un galvas savienojumā.

Pēc nonāvēšanas zivis labi uzglabājamas, ja tās ierok mitrā piekrastes zemē, vislabāk smiltīs. Svelmainā dienā zivi var apžāvēt – izņem tai iekšas un žaunas, bet zvīņas atstāj, tur saulē, kamēr tā paliek pilnīgi sausa. Tad liek grozā vai citā labi vēdināmā traukā. Pirms gatavošanas vēlams zivis paturēt aukstā ūdenī.


Zivīm ar ļoti maigu gaļu – forelēm, alatām, taimiņiem izņem žaunas un iekšas, apkaisa ar sāli ietin tīrā mitrā drānā vai pārklāj ar zaļu zāli, nātrēm, alkšņu vai ozolu lapām. Šādā veidā labi saglabājamas arī citas zivis.

Joomla SEO by MijoSEF
Loading...
Loading...
Top.LV 
eXTReMe Tracker