Klāt Lieldienas - krāsojam olas


Šajā nedēļas nogalē atzīmēsim Lieldienas. Lieldienas ir svarīgi kristiešu svētki, kuros tiek svinēta Jēzus Kristus augšāmcelšanās trešajā dienā pēc krustā sišanas. Agrākais reģistrētais Lieldienu svinēšanas notikums reģistrēts ar 2. gadsimtu, lai gan Jēzus Kristus augšāmcelšanās ir atzīmēta arī agrāk.Lieldienas ievada Klusā nedēļa ar Pūpolsvētdienu, Zaļo ceturtdienu, Lielo piektdienu un Kluso sestdienu, bet svētdienā tiek atzīmētas pirmās Lieldienas. Otrās Lieldienas ir nākošās nedēļas pirmdiena. Katrai dienai ir īpaša nozīme. Vispārpieņemtais Lieldienu datums ir pirmā svētdiena pēc pavasara pirmā pilnmēness. Tādējādi Rietumu kristīgajā baznīcā Lieldienu datums iekrīt starp 22. martu un 25. aprīli.

Tomēr Lieldienas ir svinētas vēl ilgi pirms Kristus. Pagānu tradīcijās Lieldienās atzīmēja pavasara saulgriežus, kad diena un nakts ir vienādā garumā. Arī senie latvieši ticēja, ka Lieldienu rituālos ir maģisks spēks un ievēroja daudz dažādus pareģojumus un ticējumus. Ir vērts tajos ieklausīties, lai viss gads būtu bagātīgs, mājās valdītu saticība un visi būtu veseli un skaisti!

Svarīgākās lietas Lieldienās, protams, ir šūpošanās un olu krāsošana. Ir gan dzirdēts, ka daži šīs darbības apvieno – tad nu varat minēt trīs reizes, kāda ir rezultējošā.

Tātad – Lieldienu rīts jāsāk ar mutes nomazgāšanu pret austrumiem tekošā ūdenī, turklāt tas jāpaveic pirms saules lēkta – tad skaistums un veselība visu gadu garantēti un var drošu dūšu doties uz šūpolēm un arī piedalīties olu kaujās.

Tomēr īpaša nozīme Lieldienās ir olām. Ola ir apaļa kā saule un ola ir sava veida atdzimšanas simbols. To, cik sena ir olu krāsošana, pateikt nevar, taču pie senākajām Lieldienu tradīcijām tā nepieder. Šeit ir organiski savijušās kristīgās ar tautas tradīcijām, jo Lieldienās olas arī mēdz nest uz baznīcu svētīšanai.

Visparastākais un visbiežāk sastopamais olu krāsošanas veids bija vārīt tās sīpolu mizās, tad olas ieguva zeltaini brūnganu krāsu. Tautas ticējumos minēti arī citi krāsošanas paņēmieni Ar sīpolu mizām olas var nokrāsot dzeltenīgi brūnas, ar alkšņu mizām – iesarkanas, bērzu lapām un sūnām – dzelteni zaļas, kumelītēm – viegli dzeltenas, rudzu zelmeni – koši zaļas.

Lai iegūtu vienkrāsainas olas, tās vāra nokāstā novārījumā, mazliet raibākas sanāks, ja biezumus atstāsi katliņā. Ja gribi lāsumainas vai rakstainas, samitrini olu, ar lupatiņu pietin mizas vai putraimus klāt un cieši nosien. Lai iegūtu svītrainas olas, tās jāapsien ar dažādu krāsu diegiem. Var nosiet arī ar baltiem, bet tad tās jāvāra krāsainā ūdenī.

Joomla SEO by MijoSEF
Loading...
Loading...
Top.LV 
eXTReMe Tracker