Kas tas par zvēru - mazgāšanas līdzekļi

Mazgāšanas līdzekļi jeb detergenti ir vielas, kuru šķīdumi spēj atraut netīrumus no mazgājamās virsmas un saistīt tos.

Tie ir nepieciešami ķermeņa kopšanai, apģērba un dažādu virsmu tīrīšanai, mašīnu un ierīču mazgāšanai. Mazgāšanas līdzekļi ir dažādi – ziepes, veļas mazgājamie pulveri, šķidrie mazgāšanas līdzekļi, pastas, šampūni.

Veļas mazgāšanas līdzekļi aptver 50% no mājsaimniecībā lietojamajiem ķīmiskajiem līdzekļiem. To sastāvā ietilpst dažādas vielas ar dažādu ietekmi uz vidi. Mazgāšanas līdzekļu sastāvdaļas var būt toksiskas ūdens organismiem, var izraisīt ģenētiskas izmaiņas vai iedarboties uz ūdens attīrīšanas iekārtu ķīmisko un bioloģisko procesu, var nokļūt dzīvajos organismos un uzkrāties to šūnās.

Visnekaitīgākie virsmas aktīvākie savienojumi ir ziepes, jo ziepes ir videi visnekaitīgākie virsmas aktīvie savienojumi jeb svarīgākais mazgāšanas līdzekļu elements, kas veic mazgāšanas procesu, atbrīvojot un atdalot netīrumus, un paturot tos ūdenī tā, lai tie atkārtoti nepieķertos audumam.

Uz mazgājamo līdzekļu paciņām norādīto sastāvdaļu skaidrojums:

   * Virsmas aktīvie savienojumi (vienā molekulā vienlaikus satur taukos un ūdenī šķīstošus komponentus) veic mazgāšanas procesu: samitrina materiālu, atdala netīrumus un patur tos ūdenī tādā veidā, lai tie atkal nepieķertos audumam.  Šie savienojumi var tieši ietekmēt dzīvo dabu, nonākot vidē.
   * Šķīdinātāji paredzēti mazgāšanas līdzekļu šķīdināšanas  un attaukošanas spēju palielināšanai. Šķīdinātāji nelabvēlīgi ietekmē atmosfēru, veicinot ozona veidošanos zemajos atmosfēras slāņos un atstājot kaitīgu ietekmi uz augiem. Kā izejmateriāls šķīdinātājiem bieži tiek lietotas minerāleļļas, tiek pievienoti arī alkoholiskie savienojumi.
   * Balinātāji lietojami tikai baltajai veļai. Tiem sadaloties, veidojas vielas, kas kaitīgas gan augiem, gan zivīm. Videi draudzīgāk balinātājus aizstāt ar etiķsķābi vai ūdeņraža peroksīdu, kas vidē pilnībā sadalās.
   * Optiskie balinātāji  ir mazi kristāliņi, kas atstaro gaismu un rada optisku baltuma efektu, nebūdami nekādā veidā saistīti ar tīrību.
   * Mīkstinātāju maksimālais pieļaujamais daudzums ir 5%, videi visnekaitīgākais mīkstinātājs ir soda.
   * Mīkstinātāji, kuri satur fosforu, nonākot vidē veicina ūdenstilpju aizaugšanu.
   * Pildvielas tiek pievienotas, lai novērstu kunkuļu veidošanos un uzlabotu veļas pulveri, taču tas ir lēts triks svara palielināšanai (dažos pulveros tas ir pat 30% no svara). Ir pildvielas, kas veicina notekūdeņu tīkla koroziju. Videi draudzīgā mazgāšanas līdzeklī pildvielas svars nedrīkst būt lielāks kā 1g uz 1kg mazgājamās veļas.
   * Smaržvielu iedarbība uz vidi nav izpētīta, taču to pievienošana ir niecīga augto izmaksu dēļ
   * Sārmi aizsargā veļas mašīnas metāla daļas no korozijas, stabilizē mazgāšanas līdzekļa šķīdību, palielina virsmas aktīvo savienojumu efektivitāti. Šiem savienojumiem nav videi kaitīgas ietekmes.

Alerģiskas reakcijas visbiežāk izraisa nevis mazgāšanas līdzekļa pamatsastāvdaļas. bet gan pulveriem pievienotās piedevas (satbilizatori, antioksidanti, krāsvielas, optiskie balinātāji, smaržvielas, enzīmi).
Arī fosfāti var izraisīt alerģiskas reakcijas.


Avots http://www.lakifa.lv/

Joomla SEO by MijoSEF
Loading...
Loading...
Top.LV 
eXTReMe Tracker