Par ko liecina žagošanās un kā ātri atbrīvoties no negatīvajām izpausmēm

Katrs cilvēks ne reizi vien ir domājis par to, kā atbrīvoties no žagošanās. Žagas – tā ir nekontrolēta, parasti ritmiski atkārtota, īsa un dziļa ieelpa pie strauji sašaurinātas vai aizvērtas balsenes, ko izraisa strauja diafragmas saraušanās jeb spazma.

Žagojas visi – gan karaļi, gan nabagi, un pat vēl nedzimuši mazuļi mātes vēderā! Žagas bieži rodas bez redzama iemesla un parasti pēc kāda laika pāriet pašas no sevis. Taču kas vien ir mēģināts darīt, lai pārtrauktu žagoties pēc iespējas ātrāk!

Kāpēc rodas žagas?
Šo parādību pētīja zinātnieku grupa no slimnīcas Pitie-Saltpetriere Hospital Parīzē Kristiāna Štrausa vadībā. Zinātnieki domā, ka žagas, kas bieži rodas cilvēkiem un atsevišķiem dzīvniekiem, būtībā ir īpatnējs atgādinājums tam, ka cilvēku un dzīvnieku tālākie senči elpoja ar žaunu palīdzību. Starp mūsdienu abinieku elpošanu ar žaunām un žagošanos ir tieša līdzība. Cilvēkam žagošanās rodas pēkšņu, konvulsīvu muskuļu saraušanās rezultātā, kuri tiek izmantoti gaisa ieelpošanas laikā. Taču īstenībā cilvēkam šāda muskuļu darbība nav nepieciešama. Vienīgie dzīvnieki, kuriem ir fiziska nepieciešamība „žagoties” – tie ir gaisu elpojošie abinieki ar žaunām un divējādi elpojošās zivis.

Kā ātri atbrīvoties no žagām
Eksistē dažādi tautā klejojoši bezjēdzīgi padomi, kurus šeit nemaz neapskatīsim. Tāpat nevar nopietni ņemt arī padomus par biedēšanu, turklāt šāda rīcība var būt pat kaitējoša – pastāv risks, ka žagām var pievienoties vēl arī stostīšanās. Tikpat bezjēdzīgi ir mēģināt apspiest žagas ar gribasspēku. Tās rodas ārpus mūsu apziņas kompetences, un līdz ar to nevar tapt apspiestas ar tās palīdzību. Jo reizēs, kad jūs esat koncentrējušies uz savu krūškurvi, jūs apzināti sasprindzināt diafragmu, mēģinot apspiest tās gaidāmo saraušanos un līdz ar to – žagu. Žagošanos nepieciešams uzveikt ar viltību, izjaucot tās uzņemto ritmu.

Tautas līdzekļi pret žagošanos
• Vai jūs zināt, kā visvienkāršāk izārstēt žagošanos? Pamēģiniet to izdarīt ar reflektorās metodes palīdzību. Uzspiediet ar pirkstu uz mēles sakni, it kā jūs censtos izraisīt vemšanu. Barības vada spazma, ko šāda uzspiešana radīs, palīdzēs apturēt diafragmas spazmas.
• Izdzeriet lielu krūzi ūdens vienā piegājienā, maziem malciņiem, mērenā tempā. Tāpat daudzos gadījumos palīdz ūdens dzeršana no glāzes otras puses – ne no tuvākās maliņas, kā parasti, bet no tālākās, ačgārni izliecoties.
• Apēdiet kaut ko ļoti skābu vai ļoti rūgtu. Piemēram, tējkaroti atšķaidīta etiķa. Vai pasūkājiet citrona gabaliņu.
• Var pamēģināt uzbērt uz mēles cukuru un apēst to, neko neuzdzerot. Tāpat var izšķīdināt tējkaroti cukura divās ēdamkarotēs alus un izdzert šo gardumiņu.
• Pamēģiniet apēst nedaudz smalki saskaldīta ledus vai gabaliņu sakaltušas maizes.
• Paņemiet mēli un viegli pavelciet to uz leju un ārā.
• Atsevišķi ārsti iecienījuši… derību noslēgšanu uz naudu. Runā, ka šis paņēmiens ne reizi nav pievīlis. Kad kāds sāk žagoties, paņemiet naudu, nolieciet to uz galda un noslēdziet ar cilvēku derības, ka nākamajā minūtē viņš vairs nespēs nožagoties. Runā, ka žagas pāriet momentāni.
• Var iedzert ūdeni vēl kādā neparastā veidā. Paņemiet glāzi ar ūdeni, sāciet dzert, bet dzeršanas laikā grieziet glāzi ap tās asi. Vienalga, pulksteņrādītāja virzienā vai pret. Daudziem šāds paņēmiens palīdz.
• Ieelpojiet vairākas reizes, bet pēc tam aizturiet elpu. Izelpojiet papīra turzā, bet, kad būs laiks ieelpot, ieelpojiet no turzas. Tā jūs paaugstināsiet ogļskābās gāzes koncentrāciju asinīs, un žagas pāries ātrāk.
• Dažiem pret žagām palīdz ledeņu sūkāšana vai citronu ēšana.

Principā, kaut vienam no šiem paņēmieniem būtu jāpalīdz pret žagām. Galvenais – nomierināties, neieciklēties uz rezultātu un nenervozēt. Iespējams, žagas tādēļ mums tiek dotas no augšas, lai mēs stoiski pārciestu dažādas sīkas dzīves grūtības.

Par ko var liecināt žagošanās
Taču žagas ne vienmēr ir tikai nekaitīga, kaut arī nepatīkama, parādība. Žagošanās var liecināt arī par nopietnu saslimšanu. Piemēram, bieža žagošanās nereti parādās plaušu karsoņa slimniekiem. Iespējams, tas saistīts ar to, ka infekcija kairina nervus krūškurvī vai pašu diafragmu. Toksiskas žagošanās iemesls var būt stipra saindēšanās ar alkoholu. Vai arī alkohola izraisītas aknu slimības rezultāts, kad aknas, palielinoties izmēros, kairina diafragmu. Žagas var signalizēt pat par audzēju, kas aug krūškurvī. Tas ir īpaši bīstami zvērinātiem pīpmaņiem. Nepārejošas žagas var izraisīt arī psihofiziski iemesli.
Kad gan īsti jādodas pie ārsta? Tajos gadījumos, kad žagas nepāriet ilgāk par stundu; ja žagas moka jūs vairākas reizes dienā; ja, neskaitot žagas, jūs jūtat arī dedzināšanu, sāpes krūtīs vai rīšanas traucējumus. Dakteris nozīmēs izmeklēšanu, noskaidros pastāvīgās žagošanās iemeslus un izrakstīs konkrētajam gadījumam nepieciešamās zāles.

Joomla SEO by MijoSEF
Loading...
Loading...
Top.LV 
eXTReMe Tracker