Ķirbji

Par ķirbi (Cucurbita) sauc viengadīgu vai daudzgadīgu augu, kas pieder pie ķirbju dzimtas. Ķirbjus sāka kultivēt Dienvidamerikā pirms vairāk nekā 8 tūkstošiem gadu, Eiropā šis dārzenis parādījās 16. gadsimtā, pateicoties spāņu jūrasbraucējiem.

Ķirbju augļiem ir apaļa, ovāla vai saplacināta forma, dekoratīvajiem ķirbjiem var būt visdažādākās un dīvainākās formas. Arī pēc krāsas ķirbji nav viendabīgi – tie var būt spilgti rudi vai tumši zaļi, ar svītrām un bez tām, raibi un pasteļa krāsās, viss atkarīgs no šķirnes (calorizator). Augļu svars var sasniegt 200 kg, taču parasta dārza ķirbja svars ir no 2 līdz 9 kg. Pateicoties tam, ka ķirbis var saglabāt savu garšu un vērtīgās īpašības līdz pat pusgadam, neprasot īpašus uzglabāšanas apstākļus, ķirbi ir iecienījuši daudzi mazdārziņu īpašnieki.

Ķirbja sastāvs un vērtīgās īpašības
Ķirbja ķīmiskajā sastāvā ietilpst  daudz vērtīgu minerālvielu un vitamīnu. Šis dārzenis satur: beta-karotīnu, vitamīnus B1, B2, C, E, PP, kā arī dažādus organismam nepieciešamus mikroelementus: kāliju, kalciju, magniju, cinku, fluoru, varu, mangānu, dzelzi, kobaltu, fosforu un nātriju.
Ķirbis ir īsts atradums cilvēkiem, kas slimo ar sirds – asinsvadu slimībām vai kuņģa – zarnu trakta kaitēm, ko nodrošina sirds muskuļa tonusu uzturošais kālijs, kā arī rupjo pārtikas šķiedru zemais saturs, kuras mēdz kairināt gremošanas traktu.
Ķirbis ir diētisks produkts, tādēļ to var ēst gastrīta un kuņģa čūlas gadījumā. Produkts spējīgs aizkavēt novecošanās procesus, kā arī labvēlīgi ietekmē matus un ādas virsmu. Neskaitot pašu ķirbi, ļoti vērtīgas un noderīgas ir arī ķirbju sēklas (kā profilaktisks līdzeklis pret helmintozi) un ķirbju sula (piedalās asinsrades procesā).

Ķirbis un liekā svara zaudēšana
Tā kā ķirbis izceļas ar zemu kaloriju saturu, pietiekamu daudzumu šķiedrvielas un patīkamu garšu, ķirbis ir viens no iecienītākajiem produktiem, ko patērēt dažādu atslodzes dienu un diētu laikā. Ķirbja liela priekšrocība ir arī tā dzīvespriecīgā rudā nokrāsa, kas rada patīkamu noskaņojumu, uzlabo garastāvokli un palīdz vienkāršāk pārciest ēdiena ierobežojumus.

Joomla SEO by MijoSEF
Loading...
Loading...
Top.LV 
eXTReMe Tracker